Ideat esiin ja timantteja hiomaan

Ideat esiin ja timantteja hiomaan

VAU!START+ tarjoaa tukea ja valmennusta liikeidean kehittelyyn, testaamiseen ja kaupallistamiseen.

Uuden idean kehittäminen kestäväksi liiketoiminnaksi vaatii aikaa ja työtä, asiantuntevaa tukea sekä rahoitusta. Moni yrittäjä ja yrittäjäksi aikova kaipaa apua erityisesti alkuvaiheen haasteiden voittamisessa. Tähän tarpeeseen vastaa NIHAKin käynnistämä alueellinen yrityshautomo VAU!START+.

Perinteisesti yrityshautomot sijaitsevat suurilla kaupunkialueilla. NIHAKin start up -asiantuntija Timo Liimatainen toteaa, että nyt kehitetty hautomomalli on suunniteltu erityisesti Pohjois-Pohjanmaan eteläosan tarpeisiin.

– Alueen ihmisillä on runsaasti ideoita, ja aiheiden skaala on laaja. Osaamista ja käytännönläheisiä innovaatioita löytyy eri aloilta hyvinvoinnista ja ict-palveluista aina kone- ja metallialaan. Täällä haasteena on usein idean eteenpäin vieminen, ja hautomo vastaa siihen tarpeeseen, Liimatainen toteaa.

Markku Laatikainen, Timo Liimatainen

VAU!START+ tekee tiivistä yhteistyötä kuntien yrityspalvelujen kanssa. Projektipäällikkö Markku Laatikaisen mukaan hautomo täydentää perinteistä yritysneuvontaa tarjoamalla syvällisempää ja pidempiaikaista apua.

– Kaivamme alueelta yritysideat ja innovaatiot esille ja autamme yrittäjiä kehittämään niistä kaupallisia menestystarinoita, Laatikainen sanoo.

Yrittäjille on tarjolla sekä maksuttomia työpajoja että hautomo-ohjelmia, joiden sisältö räätälöidään osallistujien tarpeiden mukaan. Ohjelmiin voivat hakea niin toimivat kuin vasta idea-asteella olevat yritykset.

Lisäksi hautomo on käynnistämässä start up -yritysten vaihto-ohjelmaa, jonka kautta yrittäjä voi kokeilla siipiään ulkomailla. Valmisteilla on myös alueellinen pääomasijoitusrahasto, joka on suunnattu erityisesti varhaisen vaiheen yrityksille.

Opiskelijatkin voivat hyödyntää hautomon palveluja. JEDUn kanssa viime syksynä järjestetty ideakilpailu tuotti useita konkreettisia yritysideoita niin opiskelijoilta kuin henkilökunnaltakin.

Hautomo rohkaisee tuomaan esiin omia ideoita, niitä lennokkaampiakin. Työn edetessä löytyy usein uusia näkökulmia, ja kirkkaimmat timantit löytyvät testaamalla, kokeilemalla ja karsimalla.

– Idean ei tarvitse heti alussa olla valmis toteutettavaksi. Me autamme sen kehittämisessä eteenpäin ja tarjoamme realistista palautetta laskelmien pohjalta, mikä on yrittäjälle aina arvokasta, Laatikainen toteaa.

Muuta ajankohtaista

Löytöretkellä yrittäjyyden poluilla

Startup-yrittäjyys on Kristiina Markkulalle jatkuvaa uuden oppimista. NIHAKin yrityshautomo ja sen tarjoamat palvelut ovat olleet tärkeässä roolissa uuden tien avaamisessa. Kun oma idea kutkuttelee mielessä,