Yhdessä kohti yrittäjyyttä
JEDUn opiskelijat ja henkilökunta kehittävät kilvan uusia innovaatioita.
Oppilaitosten arjessa syntyy jatkuvasti uusia ideoita ja ratkaisuja, joista osa voi kasvaa yritykseksi saakka. Koulutuskeskus JEDUn monipuolinen osaaminen pääsi esille ideakilpailussa, jonka VAU!START-hautomo järjesti opiskelijoille ja henkilöstölle syksyllä 2024. Kilpailu tarjosi mahdollisuuden kehittää ja testata ajatuksia asiantuntijoiden tuella.
Henkilökuntasarjan voittajaksi nousi Kristiina Markkulan kehittämä innovaatio, joka liittyy kotona asumista helpottaviin apuvälineisiin. Markkula toimii TUVA-koulutuksen tuntiopettajana, mutta hänellä on pitkä kokemus terveydenhuollosta. Hän toteaa, että parhaat ideat syntyvät usein arjen kokemusten ja havaintojen pohjalta.
– Luovien ideoiden syntyminen vaatii etäisyyttä, sillä työarki on usein niin intensiivistä, ettei ideoinnille jää tilaa.

Kilpailun jälkeen Markkula jatkoi yhteistyötä hautomon kanssa ja sai asiantuntijoilta arvokasta palautetta liikeideansa kehittämiseen. Prosessin myötä hän päätti perustaa yrityksen, joka on nyt startup-vaiheessa.
Markkula toteaa, että hautomo ei ole ainoastaan rohkaissut häntä viemään ideaa eteenpäin, vaan se on tarjonnut myös konkreettista tukea ja realistisen näkökulman yrittäjyyteen.
– Olen kokenut, että liikeidean kanssa ei tarvitse jäädä yksin. Kun ideaa pallottelee ja sanoittaa yhdessä muiden kanssa, se muuttuu selkeämmin hahmotettavaksi.
Apua on löytynyt monelta suunnalta. Markkula on tehnyt yhteistyötä nuorten yrittäjien kanssa, ja Leader on tukenut prototyyppien kehittelyä. Myös NIHAKin järjestämä uusien yrittäjien koulutus on tarjonnut hyödyllistä tietoa sekä uusia kontakteja ja yhteistyömahdollisuuksia.
Erityisen merkityksellisenä Markkula pitää työnantajansa ja kollegoidensa tukea. JEDUn sisällä on paljon osaamista, ja monilla opettajilla on myös omakohtaista kokemusta yrittäjyydestä.
Yrittäjyys vaatii erilaista osaamista kuin opetustyö. Vaikka Markkulalla ei ollut aiempaa kokemusta yrittäjyydestä, hän päätti lähteä rohkeasti kokeilemaan uutta.
– Jos haluamme kannustaa nuoria yrittäjyyteen, meidän on itse uskallettava kokeilla ja heittäytyä.
Yrittäjyyden perusteet ovat osa opintoja, ja Markkula on myös vieraillut yhdessä opiskelijoiden kanssa paikallisissa yrityksissä. Hän arvostaa alueen yrittäjien kannustavaa asennetta.
– Kohtaamiset ovat olleet innostavia ja opettavaisia. Yrittäjät ovat ottaneet nuoret hyvin vastaan, ja rohkaisseet heitä opiskelemaan ja hankkimaan koulutuksen. Se antaa toivoa ja näkymiä tulevaisuuteen.