NIHAKin alue toimii puhtaan siirtymän edelläkävijänä
Aluekehittäjänä NIHAKin tehtävä on tasoittaa tietä investoinneille. Tehty työ konkretisoituu merkittävinä hankkeina, jotka edistävät puhdasta siirtymää ja vahvistavat alueen elinvoimaa.
NIHAK on pitkään tehnyt yhdessä kuntien kanssa määrätietoista työtä investointien edistämiseksi alueellaan. Tavoitteena on luoda mahdollisimman valmiit puitteet ja houkutteleva toimintaympäristö uusille toimijoille.
– Meidän tehtävänämme on tasoittaa tietä investoinneille. Hyvään lopputulokseen päästään edistämällä vuoropuhelua ja tuottamalla ajankohtaista faktatietoa päätöksenteon tueksi, NIHAKin aluekehitysjohtaja Kimmo Niskanen toteaa.
Alueella on panostettu voimakkaasti biokaasun tuotantoon sekä uusiutuvaan energiaan, kuten tuuli- ja aurinkovoimaan. Nämä investoinnit ovat tukeneet aluetaloutta ja työllistäneet paikallisia yrityksiä. Samalla ne ovat luoneet pohjaa puhtaan siirtymän seuraavalle vaiheelle, joka tuo mukanaan uusia teknologioita ja niitä hyödyntävää teollisuutta.
Erityisen suuret odotukset kohdistuvat vetytalouteen, jonka kehittämiseksi NIHAK on toiminut aktiivisesti. Tulokset alkavat jo näkyä: alueen ensimmäinen vedyntuotantohanke on julkistettu.
– Pohjois-Pohjanmaan eteläosa on yksi Suomen ja koko Euroopan otollisimmista alueista vetytalouden kehittämiseen. Meillä on vahva uusiutuvan energian tuotanto, tehokkaat sähkönsiirtoyhteydet ja runsaasti tilaa uusille tuotantolaitoksille, Niskanen summaa.
NIHAK on ollut edelläkävijä myös vetyinfrastruktuurin suunnittelussa. Se on ensimmäisenä Suomessa teettänyt alueellisen vety- ja voimajohtoverkon esiselvityksen yhteistyössä Gasgridin, Fingridin sekä alueen kuntien, verkkoyhtiöiden ja vedyntuotantohankkeita valmistelevien toimijoiden kanssa.
Vuoden 2024 alussa NIHAK julkaisi kannanoton, jossa tuotiin esiin alueen vahva tahtotila vetyverkoston rakentamiseksi. Lisäksi kesäkuussa 2023 NIHAK julkaisi Suomessa ensimmäisen alueellisen vedyntuotannon sijaintipaikkaselvityksen.
Lisäksi NIHAK on kartoittanut alueen nykyiset ja suunnitteilla olevat biokaasulaitokset, biojalostamot ja kaukolämpölaitokset, joiden tuottama biogeeninen hiilidioksidi voidaan hyödyntää vedyn kanssa esimerkiksi polttoaineiden valmistuksessa.
– Olemme nyt paalupaikalla vastaanottamassa energiaintensiivisiä teollisia investointeja. Vetyinfrastruktuurin kehittäminen luo mahdollisuuden kokonaan uuden teollisen kivijalan syntymiselle alueelle, Niskanen toteaa.
***
Fast Track -hanke on Euroopan Unionin osarahoittama ja sen toteutusaika on 30.9.2025 saakka.
Hankkeella autetaan alueen kuntia luomaan edellytyksiä uusille investoinneille ja edistetään investointien sijoittumista alueelle.




