Marjo Tenhunen on valittu Nivala-Haapajärven seutu NIHAK ry:n uudeksi projektityöntekijäksi

Projektityöntekijänä hän suunnittelee, koordinoi ja toteuttaa projektien toimenpiteitä sekä osallistuu projektien sisällölliseen kehittämistyöhön yhdessä projektipäälliköiden kanssa. Tehtäviin kuuluu mm. yhteydenpito kehittämisprojekteihin osallistuviin yrityksiin/henkilöihin, projektientapahtumien valmistelua ja niistä tiedottamista sekä projektien toimenpiteiden raportointia ja tuloksista viestimistä. Marjo aloittaa työskentelemään mm. VAU!HAUTOMO -hankkeessa. Hän liittyy myös NIHAKin viestintätiimin jäseneksi, jonka tehtävänä on huolehtia NIHAKin markkinointiviestinnän kokonaisuudesta: tuottaa uutiskirje, päivittää sisältöä www-sivuille ja eri sosiaalisen median kanaviin sekä suunnitella uusia avauksia, jotka tuovat NIHAKin palveluita ja alueemme yrittäjiä, osaamista ja investointimahdollisuuksia laajasti esille.

Tenhunen on koulutukseltaan liiketalouden tradenomi ja hänellä pitkä ja monipuolinen kokemus kaupan alalta, jossa hän on toiminut mm. myymälä- ja aluepäällikkönä. Marjon osaaminen kauppaketjun päivittäistavarakaupasta on erinomainen lisä NIHAK:in tiimin osaamiseen. Marjo aloittaa tehtävässään 18.8.2022.

Muuta ajankohtaista

Hanza vahvistaa alueen teollisuuden jatkumoa

Oulaisissa vuosi sitten avattu ohutlevytehdas toimii osana kansainvälistä Hanza-konsernia. Se on myös merkittävä alueellinen työllistäjä, joka tarjoaa mahdollisuuksia alan osaajille. Reilu vuosi sitten Oulaisissa käännettiin

VATUPASSI on ohjannut yrityksiä kohti vastuullisempaa arkea

Vastuullisuus on tänä päivänä tärkeä osa yritysten toimintaa, päätöksentekoa ja kilpailukykyä. Loppusuoralla oleva VATUPASSI –Vastuullinen tulevaisuus -hanke on vastannut ajankohtaiseen tarpeeseen tarjoamalla alueen yrityksille vastuullisuuteen